Centrum Transferu Technologii Uniwersytet Rzeszowski

L1_P1 950_246 Dach1 CMK_950_246 Dach2 L1_P1 950_246 Farad Dach3 L5_214_950_246 Rymanw Instalacja OZE dach PKEO EPR Jajo1 Komora BE Komp Lab_nn Lab1 Laser Panorama SEM Elektron Lamp Mikr Opt RTG Spec Thermo Tok

Przedmiotem wzoru użytkowego jest pojemnik do przechowywania owoców przedłużający ich świeżość, zwłaszcza mobilny, służący do umieszczenia różnych owoców stanowiących podręczny ich zapas w pomieszczeniu mieszkalnym.


Przechowywanie owoców przez dłuższy czas bez wpływu zewnętrznego pola magnetycznego sprawia, że intensywność oddychania obniża się, a tym samym hamuje się odparowywanie wody i innych cennych składników odżywczych z komórek owoców. Można wykorzystać neutralizację wpływu ziemskiego pola magnetycznego do przedłużenia świeżości różnych owoców przechowywanych w niewielkich ilościach, w pomieszczeniach mieszkalnych, stanowiących podręczny ich zapas do bieżącej konsumpcji poprzez opracowanie do tego celu odpowiedniej konstrukcji pojemnika.

 


Pojemnik do przechowywania owoców przedłużający ich świeżość, zgodnie ze wzorem użytkowym charakteryzuje się tym, że posiada komorę na umieszczenie owoców, którą stanowi cewka indukcyjna. Układ pojemnika, będącego przedmiotem wzory użytkowego, pozwala na wyindukowanie wektora indukcji pola magnetycznego przeciwnego do pola geomagnetycznego Ziemi. Pojemnik jest w pełni mobilny, może być wykorzystywany w każdym pomieszczeniu bez względu na warunki zewnętrzne. Rozwiązanie to daje możliwość przechowywania owoców bez wpływu ziemskiego pola magnetycznego, tym samym wydłuża średnio dwukrotnie potencjalny czas przechowywania owoców bez strat cennych składników oraz turgoru komórkowego, poprawiając ich walory smakowe i estetyczne. Nowe rozwiązanie poza już wymienionymi walorami użytkowymi, jest tanie, proste w obsłudze i nie ma negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze.


NAUKA DLA BIZNESU

PRZEDSIĘBIORCO!

 

Poszukujesz innowacyjnych rozwiązań?
Chcesz udoskonalić procesy produkcyjne w swojeje firmie?
Szukasz pomysłów na rozwój swojego biznesu?
Chcesz rozpocząć badania?

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

WYPEŁNIJ FORMULARZ ZGŁOSZENIA!

Oferta UCTT

Centra badawcze na UR

Programy wsparcia prac B+R

Platformy wsparcia TT

UCTT

Linki

Patenty UR

Sposób poprawy jakości owoców poprzez stosowanie magnetostymulacji

P.399412 Sposób, będący przedmiotem wynalazku, jest wykorzystywany zwłaszcza do poprawy jakości jabłka, truskawki, czy pomidora. Charakteryzuje się tym, że co najmniej miesiąc przed potencjalnym terminem zbioru owoce poddaje się działaniu pola magnetycznego o zadanej indukcji i częstotliwości w minimum 3 cyklach. Czas stymulacji podczas jednego cyklu oraz przerwy między cyklami zostały dokładnie określone. Efektem poddania owoców magnetostymulacji zgodnie z wynalazkiem jest zwiększona synteza cukrów prostych oraz pozytywna zmiana proporcji glukozy i fruktozy względem siebie. Umożliwia to uzyskanie ekologicznego plonu o poprawnej jakości, bez konieczności stosowania dodatkowych nawozów. Dotychczas nie znane są prace określające parametry pola magnetycznego pozwalające na poprawę plonów oraz odnoszące się w bezpośredni sposób do problemu stymulacji magnetycznej owoców w czasie ich dojrzewania i wzrostu.

Urządzenie do magnetostymulacji owoców i warzyw zmiennym polem magnetycznym

W.121551 Przedmiotem wzoru użytkowego jest urządzenie służące do magnetostymulacji owoców i warzyw zmiennym polem magnetycznym, co przyczynia się do znacznej poprawy ich jakości. Wzór zawiera m.in. szczegółowy opis budowy urządzenia, które może być mobilne i praktycznie bezobsługowe, co znacznie obniża koszty ewentualnej instalacji nawet wielu takich urządzeń. Dodatkowo urządzenie to jest uniwersalne i może być stosowane do różnego typu owoców i warzyw. Wykazuje również brak negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze. Praktyczne przetestowanie urządzenia na plantacjach truskawek oraz jabłek pozwoliło na stwierdzenie poprawy jakości owoców w czasie ich wzrostu i dojrzewania, zwłaszcza podniesienie walorów smakowych.

Najczęściej czytane

Odsłon artykułów:
190927

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.